Haber

Finlandiya Dışişleri Bakanı, İsveç ile birlikte NATO’ya katılmak istediklerini söyledi

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO’ya İsveç ile ayrı ayrı değil, birlikte katılmak istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(NATO üyeliği) Gerekirse Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verdiğimizde İsveç şok olur ama Finlandiya aynı hataya düşmemeli.” Açıklamanın ardından Haavisto bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Haavisto, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün geceki konuşmasından Türkiye’de NATO sürecimizi hızlandırma yönünde bir görüş olduğunu anlıyoruz” dedi. dedi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı ise İsveç ile birlikte NATO’ya üye olmayı arzuladıklarını ve son 10 ayda ittifaka katılım yolunda olumlu adımlar attıklarını belirterek, “İsveç, bu alanda en yakın müttefikimiz. savunma ve dış politika.” ifadesini kullandı.

“NATO üyeliğini bekleyecek sabrımız var”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüşmelerde bulunduğunu belirten Haavisto, üyeliklerinin onaylanmasının NATO üyesi ülkelerin de yararına olacağını kaydetti.

Türkiye’nin NATO üyeliğini onaylamasını ne kadar bekleyecekleri sorusuna Haavisto, “Bunun için sabrımız var. ABD, İngiltere ve Avrupalı ​​müttefiklerimiz de dahil olmak üzere birçok ülke bize bunun için güvence verdi. Bu iyi bir sebep. beklemek. Bu ülkeler başımıza gelen bir şey.” “Bekleme listesinde olduğumuz için yardıma geleceklerini söylediler. Cevabını verdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu