Haber

Savaş uçakları sınırı geçti! İki ülke savaşın eşiğinde

Tayvan Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Tayvan Boğazı’na 18 J-16, 12 J-11, 10 J-10 ve 6 SU-30 savaş uçağı ile “CH-4” tipi askeri İHA konuşlandırıldı. tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılmaktadır. Tayvan’ın “Hava Savunma Komutanlığı”nda deniz sınırını geçen 1 adet Y-8 ASW denizaltısavar uçağı, 1 adet Y-8 taktik elektronik keşif uçağı, 1 adet KJ-500 havadan erken ihbar uçağı ve “WZ-7″ tipi askeri insansız hava aracı bulunuyor. Kimlik Bölgesi (ADIZ)”. Açıkladığı yerin güneybatısına uçtuğu bilgisi verildi.

ADA ÇEVRESİNDE 71 SAVAŞ UÇAĞI

Yerel saatle 06.00 (TSİ 01.00) itibari ile ada çevresinde 71 savaş uçağı ve 7 savaş gemisinin görüldüğü belirtilen açıklamaya göre, hava ve deniz araçları elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve karadan izlendi. füze sistemleri. Uçuşlar ve seyir faaliyetleri, Çin ordusunun dün “Tayvan ile ABD arasında büyüyen gizli yakınlaşmaya karşı” ada çevresinde askeri tatbikatlar düzenlediğini bildirmesinin ardından geldi.

ÇİN TALMATINI DUYURDU

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Batı Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, “Tayvan çevresinde müşterek acil durum devriyesi ve taarruz amaçlı yangın tatbikatı faaliyetleri yürütüldüğü” ifade edilerek, tatbikatın “artan gizli yakınlaşmaya bir yanıt olduğu” ifade edildi. Amerika Birleşik Devletleri ile Tayvan adası arasında”.

ABD BÜTÇESİNDEN SONRA TATBİKAT BAŞLADI

Tatbikatın 23 Aralık’ta Lider Joe Biden’ın imzasıyla yürürlüğe giren 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın ardından ABD’de yapılması dikkat çekiyor. 2023 mali yılı için savunma harcamalarını meşrulaştıran yasada Çin’in çok boyutlu tehditlerine ilişkin kararlar yer aldı Tayvan’ın kendi savunmasını güçlendirmesine destek olmak için 5 yılda 10 milyar dolara varan askeri yardım sağlanmasını öngören bir düzenleme.

ÇİN ABD’YE TEPKİ VERDİ

Çin, yasa nedeniyle ABD’yi protesto etti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yasanın “Tek Çin” ilkesini ihlal ettiği belirtilerek, “Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır. Çin’in içişlerine hiçbir dış müdahale kabul edilemez.” kelime yer aldı.

PELOSİ’NİN ZİYARETİNDEN SONRA GERİLİM ARTIYOR

Eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayı başındaki ziyareti, iki ülke ile Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasında gerginliğe neden oldu. Pelosi’nin ziyareti, adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin’in tepkisini çekmiş, Çin ordusu ziyaretin ardından Tayvan çevresinde askeri tatbikatlara başlamış ve 7 gün süren tatbikatlar ada çevresinde fiilen abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin anakarasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu