Haber

Sudan ordusu: HDK, devlet ve ulusal güvenlik için isyancı bir güce dönüştü

Sudan ordusu, sabah saatlerinden bu yana çatışma halinde olan Çevik Kuvvetler’in devlet ve ulusal güvenliği tehdit eden bir “isyancı güce” dönüştüğünü bildirdi.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “HDK, SporAçıklamada, “Silahlı kuvvetlerimiz HDK’nın hain eylemine karşılık vermektedir” denildi.

Ordu, HDK’yı “isyancı güç” ilan etti

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“HDK, devlet ve ulusal güvenlik için isyancı bir güce dönüştü. Şu anda silahlı kuvvetler ile isyancı Hızlı Destek Güçleri arasında stratejik noktalarda çatışmalar yaşanıyor. HDK, isyancı davranışlarını örtbas etmek için onlara saldırdığı yalanını yayıyor. .”

HDK: Vatandaş yanımızda olsun

HDK’dan yapılan açıklamada, “Güçlerimize yönelik eş zamanlı saldırılar adına kendimizi savunuyoruz.

Kazanımlara sahip çıkmak için vatandaşları yanımızda olmaya çağırıyoruz.”

Öte yandan Hızlı İkmal Güçleri, Meravi Havalimanı ile Askeri Hava Üssü ve Hartum Ülkeler Arası Havalimanı’nın kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti.

Başkent Hartum’da havalimanı çevresinde ve Genelkurmay ile Milli Savunma Bakanlığı’nın bulunduğu ordu karargahı çevresinde şiddetli çatışmalar sürüyor.

Hartum Uluslararası Havaalanı ve ordu karargahı çevresinde yoğun duman yükseliyor. Havalimanında hava trafiği durdurulurken, başkenti diğer şehirlere bağlayan tüm köprüler ulaşıma kapatıldı.

Görgü tanıkları, bir grup Hızlı Yerine Getirme Gücü’nün devlet televizyonunu çevrelediğini bildirdi.

Ordu yaptığı son açıklamada, HDK’nın Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Genelkurmay Başkanlığı’nı ele geçirdiği iddialarını yalanladı.

HDK, eski rejim döneminde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, son çıkanları korumak ve asayişi sağlamak amacıyla bir milis yapılanması olarak kuruldu. 2013 yılında Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’na bağlanan HDK’nın onbinlerce üyesi bulunuyor.

Sudan ordusu, “paralel ordu” gibi hareket eden HDK’nın kendisine bağlanmasını isterken, HDK bunun ancak sivil yönetime geçişten sonra mümkün olacağını belirtiyor.

seydisehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu